Porota soutěže HOKUS FOKUS

Porota naší Fotografické soutěže pro děti a mládež HOKUS FOKUS se představuje! Vybrali jsme pro vás zajímavé osobnosti regionu, které nejen že z různých úhlů pohledu ohodnotí vaše snímky, ale možná vás svým životem i motivují a inspirují! Děkujeme jim, že se toho nebojí : )

Ing. Petra Menclová – předseda poroty

Během svých studií se ubírala především sportovním a přírodovědným směrem, který ji přivedl na fakultu životního prostředí Zemědělské univerzity v Praze. Po jejím úspěšném absolvování pracovala několik let na Správě chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Mezi mnoha jejími aktivitami se však postupně prosadila fotografie a grafika, které ji nakonec vedly až ke změně profese. Je členkou odborné poroty fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky spojující zájem o životní prostředí, lásku k horám a samozřejmě fotografování. Práci se studenty na akademické půdě zúročila při tvorbě a vedení kurzů a následně jako vedoucí Letních fotografických dílen pro děti a mládež v Roškopově. Od jejich letošního jubilejního desátého ročníku zbývá už jen krůček k realizaci dalšího krásného projektu pro mladé fotografické nadšence, kterým fotosoutěž HOKUS POKUS je!

Ing. Leoš Erben

Po dokončení studií na Stavební fakultě ČVUT (obor Konstrukce a dopravní stavby) v roce 1989 a následných pokusech zorientovat se v nových podmínkách, založil v roce 1992 nějakým dodnes nevysvětlitelným hnutím mysli nakladatelství Gentiana. Kromě vydávání knih, průvodců, pohlednic pro region Krkonoše a Český ráj se v poslední době (15 let) zabývá výrobou velkoformátových fotografií. Koníček se mu stal zaměstnáním a práce koníčkem.

Ing. Kristýna Končická

„Vždy jsem ráda poznávala krásy různých krajů, a proto byl pro mě obor management letecké dopravy v cestovním ruchu jasnou volbou. Přes svou
lásku k cestování, zvířatům a přírodě vůbec jsem se dostala až k amatérskému fotografování.“

Jakub Müller

Novopacký rodák a člen místního fotoklubu, který se focení věnuje od roku 2008. Milovník nejen českých hor a skalních masivů, ale hlavně přírody jako takové. Mezi jeho oblíbenou fotografickou disciplínu patří krajinná velkoformátová fotografie a to ne jen ve dne, ale velmi často i v noci s hvězdnou oblohou.Fotograf svateb, portrétů, reportáží z festivalů, nebo koncertů a občasný fotograf reklamních a produktových fotografií. Pravidelně publikuje fotografie v časopisech Lidé & hory, nebo Turista. Vítěz několika celostátních fotografických soutěží např: Czech Tourism – „Miluju české hory“, Canon CZ – „Umění po setmění“ a dalších. „Sám jsem ke svým fotografiím velmi kritický ale, jsem toho názoru, že jen dobře míněná kritika člověka posune zase o kousek výš.“

Ing. Daniel Polman

Žije od narození v Nové Pace, s manželkou vychovává dvě dcery. Od roku 2006, kdy dokončil magisterské studium managementu cestovního ruchu, pracuje jako šéfredaktor časopisu lidé&HORY, editor webu Lideahory.cz a je předsedou redakční rady regionálního časopisu Achát. Je nadšeným sportovcem, jezdí na snowboardu, hraje hokej, leze po horách a nejčastěji jezdí na kole. V roce 2009 a 2012 uskutečnil non-stop projekty, kdy pomocí vlastních sil (silniční kolo, MTB a pěšky) propojil Benátky a vrchol Großvenediger 3674 m (310 km/6000 m/17 h), o tři roky později to byla Vídeň a nejvyšší vrchol Rakouska – Großglockner 3798 m (500 km/7400 m/22 h). V roce 2015 zvládl projekt „Praha – Sněžka …okolo ČR“, kdy vlastními silami (silniční kolo a pěšky) propojil nejvyšší vrcholy všech 14 českých krajů (1463 km/24 300 m/98 h). Následující rok vytvořil na závodě Slovakiaring 24h Cycling Race český rekord, když za 24 h ujel 911 km. V roce 2017 skončil ve své kategorii 3. na MS v ultracyklistice – Glocknerman (1000 km/17 000 m/45 h). Ze všech zmíněných projektů a závodů natočil s Petrem Novákem (Beehouse.cz) filmy.

U vydavatelství ALPY vydal dva cyklistické průvodce „Alpentour & Štýrsko“ (2007) a „Salzkammergut – nejhezčí MTB trasy v solné komoře“ (2013). V roce 2014 spatřila světlo světa jeho první kniha pohádek „Prapodivné cesty Nezmarů“, v roce 2017 navázal pokračováním „Nezmaři nic Nezmaří“.

Jana Soběslavová

Vystudovala Střední uměleckou školu, obor : Propagační výtvarnictví se zaměřením na grafiku. Věnovala se Serigrafii , litografii a různým grafickým technikám, ale také práci s keramickou hlínou, která ji už na škole moc bavila. Po škole v roce 2002 založila Ateliér Jéédesign a byla na volné noze. Vytvořila si internetový obchod a to ji vedlo k tomu , že má denně fotoaparát v ruce. Polovina její práce závisí na  tom , jak své zboží, které chce prodávat, nafotí, aby zaujalo zákazníky; buď na jejím obchůdku nebo na sociálních sítích. Stále se učí dělat nové, zajímavé zátiší se svými výrobky. Není pro ni důležité dělat jen kvalitní keramiku, ale také ji dobře nafotit. “Fotografie je moje vášeň, ráda fotím krajinu, momentky, portréty, staré dveře, kliky, ale také své dvě děti. Ráda zaznamenávám život kolem sebe”.