Fotografická soutěž aneb Jak na to?

Předsedou poroty nově vyhlášené Fotografické soutěže HOKUS FOKUS se k naší velké radosti stala Petra Menclová, dlouholetá odborná vedoucí fotografických dílen pro děti. A tady jsou její rady pro všechny, kdo o ně stojí:

„Když vyráží fotografové „ na lov“, bývá zvykem si popřát „Dobré světo!“ To je totiž základem dobré fotografie. Nebojte se zkoušet i protisvětlo, často dodá fotografii tu správnou atmosféru:

protisvetlo1

protisvetlo2

Při fotografování se snažte o vyváženou kompozici a mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása! Nebojte se využívat přirozeného rámování, které vám může pomoci vyzdvihnout ústřední motiv:

ramovani1

Ramovani2

Vyvarujte se rušivého pozadí jako jsou stromy nebo stožáry. Mají totiž jednu ošklivou vlastnost a to výrustat lidem z hlavy  : ) Buďte v kontaktu s lidmi, které fotíte, nebojte se je poznat blíž a foťte je v prostředí, které je jim známé. Ať už se jedná o prostředí domácí:

domaci_prostredi

nebo při práci:

pri_praci

Při portrétech je také dobré být v rovině s Vaším objektem zájmu a fotit jej ze stejné úrovně:

uhel2

Nebojte se experimentovat s různým úhly záběru:

uhel1

Při krajinné fotografii nezapomínejte na popředí snímku, které pomůže lépe vyjádřit prostor:

popredi

Zapojte svou fantazii a všímejte si detailů, které jiní míjejí!

detaily

detaily2

A na závěr bych ráda použila svůj oblíbený citát: „Nejsou-li vaše fotografie dobré, nebyli jste dost blízko!“ (autor Robert Capa)“

Sdílejte tento příspěvek